Z szeroko rozumianego Zachodu przyszła do Polski moda na tak zwane mikroapartamenty. Jak nazwa wskazuje to nic innego, jak po prostu małe apartamenty. Warszawa zaoferuje je nam choćby w Miasteczku Nova Ochota na Włochach.
Spis treści:
Czym właściwie jest mikroapartament?
Mikroapartamenty z reguły posiadają powierzchnię od 12 do 27 m². Są to więc małe kawalerki, składające się z pokoju i kuchennego aneksu. Przeznaczone są dla jednej osoby. Co warte podkreślenia, urządzone są w sposób wystarczający do wygodnego życia.
Trend w budowie małych apartamentów wykreowany został w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkaniowe. Deweloperzy wychodzą tym samym naprzeciw wszystkim osobom, którzy większość czasu spędzają w pracy, na uczelni lub w mieście.
Dla kogo są małe apartamenty?
Do kategorii użytkowników takich lokali zaliczają się przede wszystkim osoby młode, które nie założyły jeszcze rodziny i z pewnych względów nie chcą tego robić. Są to więc wszelkiego rodzaju single, studenci lub osoby przedkładające rozwój zawodowy, nad rodzinne życie.
Żeby dobrze dopasować się do wspomnianej w powyższym akapicie grupy docelowej, mikroapartamenty powstają w użytkowanych przez nią lokalizacjach. Są to więc okolice budynków uniwersyteckich, biurowców lub przelotowe arterie miasta.
Małe apartamenty w Warszawie
Doskonałym przykładem inwestycji mieszkaniowej, która kumuluje w sobie także i omawianą przez nas kategorię kawalerek, jest Miasteczko Nova Ochota na warszawskich Włochach. Metraż mieszkań oscyluje tutaj między 24.72 m², a 100,47 m². Osiedle zlokalizowane jest w pobliżu trasy szybkiego ruchu i stacji WKD, co z kolei gwarantuje dobry dojazd do Centrum.
Deweloper wspomnianego obiektu to Victoria Dom. Marka ta posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie, a w przeciągu swojej bytności na polskim i niemieckim rynku wzniosła już ponad 5200 domów i mieszkań. Należy tu podkreślić wysoki standard oddawanych przez nią do użytku warszawskich apartamentów.
Jakie są największe zalety mikroapartamentów?
Ujmując to w najprostsze słowa największymi pozytywami płynącymi z użytkowania małych apartamentów jest ich idealne dopasowanie do wszelkich osób, które żyją intensywnie i intensywnie rozwijają się zawodowo.
Lokale takie są zazwyczaj dobrze skomunikowane z centrami miast, a budownictwo, w oparciu o które powstają, jest nowoczesne, a co za tym idzie bezawaryjne. Posiadają więc duży potencjał inwestycyjny. Jeśli będziemy chcieli przenieść się do większego lokum, to omawianą tu kawalerkę zawsze będziemy mogli z zyskiem wynająć.
Wady małych apartamentów
Do minusów zamieszkiwania omawianego tutaj lokalu zaliczymy przede wszystkim jego mały metraż, oraz wynikający z niego brak przestrzeni gospodarczych. Kolejną ujemną stroną jest relatywnie wysoka cena za metr kwadratowy. Często przekracza ona nawet 10000 zł.