Przewodnik po wannach wolnostojących

Przewodnik po wannach wolnostojących – Najlepszy styl, rozmiar i materiał dla Ciebie

Odkrywanie różnorodnych stylów, rozmiarów i materiałów wanien wolnostojących może być przytłaczające. Znajomość dostępnych opcji oraz znajomość potrzeb nie tylko ułatwi Ci polowanie na wannę, ale także sprawi, że wybierzesz idealny styl dla swojego nowego sanktuarium przypominającego spa. Oto najważniejsze kroki, które należy podjąć przy zakupie nowej wanny:

Wybierz swój styl wolnostojącej wanny

Pomyśl, jakiemu celowi będzie służyć ta wanna. Czy będzie często używana do długich, luksusowych kąpieli? Jeśli tak, to głębokość wanny będzie miała wysoki priorytet.

Pojedynczo zakończona

Ten ponadczasowy, klasyczny design jest najbardziej popularnym stylem wanny spotykanym w tradycyjnych domach. Ten styl posiada jeden zaokrąglony koniec, który jest pochylony do wylegiwania się, a jego przeciwległy koniec jest zarezerwowany dla twojego odpływu i kranu. Zazwyczaj wanny te można znaleźć w dowolnym miejscu od rozmiaru 48″-70″.

Pojedynczy pantofel

Podobnie jak w przypadku wanny z pojedynczym zakończeniem, wanny z pojedynczym zakończeniem typu „single-slipper” mają jeden koniec przeznaczony do wylegiwania się z przeciwnym końcem zarezerwowanym dla instalacji wodno-kanalizacyjnych. Wanny z pojedynczym końcem mają jeden podwyższony koniec, który tworzy kształt pantofla. Ten typ wanny zapewnia podwyższone oparcie pleców, co zwiększa komfort użytkowania. Często spotykane są wanny z pojedynczymi pantoflami w rozmiarach od 43″-73″.

Podwójnie zakończony

Wanny z podwójnym zakończeniem mają dwa zaokrąglone końce, aby zapewnić możliwość kąpieli po obu stronach, jednak końce nie są uniesione. Obie ściany są łagodnie nachylone dla wygody i mogą pomieścić dwie osoby kąpiące się w zależności od ich wielkości. Ten styl wanny będzie posiadał centralny odpływ i umiejscowienie baterii i jest oferowany w różnych rozmiarach, zazwyczaj pomiędzy 55″-72″.

Podwójny pantofel

Podwójne wanny pantofli są uniesione na obu końcach dla wygodnego odchylania się z obu stron. W zależności od długości wanny, ten styl może pomieścić dwie osoby kąpiące się w apartamencie dla pary. Odpływ i kranik w tym stylu będą znajdować się na środku, w niskim punkcie wanny. Opcje rozmiaru w tym stylu zazwyczaj wahają się od 59″-78″.

Pazurkowa stopa

Wanny pazurowe są dostępne od 1800 roku i do dziś są popularnym stylem wanienki. Idealnie nadają się do zastąpienia starej wanny typu clawfoot czymś nowym, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego wyglądu łazienki. Wanny Clawfoot są powszechnie dostępne w wersjach z pojedynczą końcówką, z pojedynczą, podwójną końcówką i podwójną końcówką w różnych rozmiarach, zazwyczaj od 48″-72″.

Cokół/spódniczka

Cokół, zwany również cokołem, wanienki, uzupełniają tradycyjny projekt art deco, opierając się na cokole, a nie na szponiastych stopach. Wanienki na cokole, podobnie jak pazurowe stopy, można znaleźć w wersjach z jednym zakończeniem, z jednym pantoflem, z podwójnym zakończeniem i z podwójnym pantoflem. Można je znaleźć w rozmiarach od 52″-78″.

Japońskie moczenie

Jeśli montujesz swoją wolnostojącą wannę w ciasnej przestrzeni, możesz rozważyć japońską wannę do moczenia. Zazwyczaj ten styl wanny będzie miał najmniejszą długość, która jest tworzona na wysokość. Ze względu na ich wyższą wysokość, wanny te zazwyczaj zawierają zintegrowane siedzisko. Głębokość tych wanien pozwala przeciętnemu dorosłemu kuracjuszowi zanurzyć się w wodzie aż do ramion, co daje uczucie relaksu przy dłuższych zanurzeniach. Większe wersje japońskich wanien do moczenia wody mogą wymagać dodatkowego miejsca dla drugiego kąpiącego się. Ten styl wanny będzie zawierał centralny odpływ, a kranik będzie zazwyczaj montowany na przeciwległym końcu siedziska. Najmniejsze japońskie wanienki do moczenia mają zaledwie 40 cali długości, a aż do bardziej standardowego rozmiaru 60 cali.

Wybór materiału na wannę

Wanny wolnostojące są dostępne w różnych materiałach, a ich różnice wykraczają poza estetykę. Wiedza o tym, co jest oferowane i czego można oczekiwać od każdego rodzaju, to świetna informacja, którą można mieć podczas procesu zakupu. Jeśli planujesz, aby Twoja wanna była bardziej fragmentem oświadczenia, może chcesz iść z czymś wyjątkowym, takim jak miedź lub kamień. Każdy styl wanny ma swoje zalety, w zależności od projektu.

Akryl

Akrylowe wanny są najbardziej popularnym wyborem dla wolnostojących wanien dzisiaj, z dużą różnorodnością zarówno nowoczesnych i tradycyjnych wzorów dostępnych. Są one stosunkowo lekkie, co ułatwia ich manewrowanie i przenoszenie po schodach oraz montaż. W przeciwieństwie do cięższych materiałów, takich jak żeliwo i żywica, nie wymagają one również wzmacniania podłogi w przypadku instalacji na górnym poziomie.

Żeliwo

Żeliwne wanny wolnostojące są niezwykle trwałe i ciężkie. Wykonane są tak samo jak przed wiekami, które przetrwały pokolenia i można je znaleźć jeszcze dziś w stuletnich domach. Ze względu na ich klasyczny wygląd, żeliwne wanny są wybierane do tradycyjnych renowacji w historycznych domach. Wanny te są wykonane z żelaza z powłoką z porcelany, która jest trudna do zarysowania i łatwa do czyszczenia. Żeliwne wanny mają tendencję do bardzo dobrego zatrzymywania ciepła, co czyni je idealnymi do dłuższego moczenia.

Solidna powierzchnia

Wanny o stałej powierzchni są zazwyczaj wykonane z materiału żywicznego. Wanny te mają na ogół bardziej nowoczesny wygląd i są wykonane z wysokiej jakości materiału kompozytowego o twardej powierzchni. Wanny te posiadają zintegrowany system odpływu i przelewu wbudowany w ich ścianki, co sprawia, że instalacja jest bardzo prosta i eliminuje wszelkie odsłonięte rury spustowe. Wanny o twardej powierzchni są dostępne w wersji z połyskiem lub matowym wykończeniem i wymagają bardzo niewielkiej konserwacji.

Miedziane

Te wspaniałe, ręcznie robione wanny są dostępne w wielu unikalnych kształtach, stylach i teksturach. Zdolność miedzi do przewodzenia ciepła pozwala na utrzymanie stałej temperatury wody, jak w przypadku żeliwa. Miedź ma również swoje zalety zdrowotne, ponieważ jest naturalnie odporna na pleśń i bakterie.

Stal nierdzewna

Bańki wykonane ze stali nierdzewnej mają zazwyczaj bardziej nowoczesny wygląd i są fantastycznym punktem centralnym dla współczesnego wzornictwa. Dostępne są w wykończeniu polerowanym lub szczotkowanym, które doskonale komponuje się z armaturą chromowaną i niklową szczotkowaną. Materiał ten wymaga również bardzo niewielkiej konserwacji, ponieważ jest łatwy do czyszczenia i zachowania jego wykończenia.

Kamień

Kamienne wanny znajdują się na szczycie piramidy „wow factor” ze względu na ich niesamowitą szczegółowość i unikalny design. Kamienne wanny są ręcznie rzeźbione z naturalnego marmuru, trawertynu, granitu i innych kamieni, aby stworzyć naturalny, odważny wygląd. Kamienna wanna to świetny sposób na wypowiedź, ale ze względu na swoją trwałość i naturalne właściwości zatrzymywania ciepła pozostaje wspaniałą opcją do codziennego użytku.

Zastanów się nad kranem wannowym

Wypełniacze wannowe są dostępne w konfiguracji wolnostojącej, do montażu na pokładzie, do montażu na ścianie wewnętrznej wanny oraz do montażu na ścianie łazienki. Styl i materiał wanny wolnostojącej, który wybierzesz, zadecyduje o tym, jakie opcje wypełniaczy wybierzesz. Na przykład wanna z masywną powierzchnią nie pozwoli na montaż baterii natynkowej, ponieważ nie można w niej wywiercić otworów. Niektóre wanny akrylowe i żeliwne są dostępne z wieloma opcjami wiercenia otworów pod baterię, więc musisz znać każdy typ. Zapoznamy się z każdą opcją wiercenia w baterii oraz typem baterii, którego będzie wymagał każdy blat obręczy.

Obręcz zwijana (Rolled Rim)

Wanny z obręczą walcowaną lub z blatem walcowanym nie będą zawierały otworów pod baterię. Wanna będzie wyposażona w ciągłą, walcowaną obręcz na całej długości. Ten typ wanny będzie kompatybilny tylko z wolnostojącą baterią wannową lub baterią łazienkową montowaną na ścianie, która będzie zainstalowana na otaczającej ścianie.

Pokład kranowy z otworami na obwodzie 7″.

Jeśli wybrałeś baterię wannową montowaną na pokładzie lub baterię montowaną na brzegu wanny, będziesz potrzebował wanny z pokładem kranowym. Pokład bateryjny to płaska część brzegu wanny, która jest przeznaczona do montażu baterii wannowej. Wymiar 7″ odnosi się do odległości od środka pierwszego otworu montażowego do środka drugiego otworu montażowego. Ta wstępnie nawiercona opcja będzie kompatybilna tylko z bateriami wannowymi montowanymi na pokładzie, które mają standardowe środki 7″.

Stuknij w przycisk Pokład bez wierceń

Niektóre baterie wannowe montowane na pokładzie nie będą miały standardowych 7″ środków, więc nawiercony wstępnie pokład kranowy nie będzie kompatybilny. Niektóre wanny akrylowe i żeliwne będą miały możliwość zakupu z baterią kranową, ale bez otworów. W tym przypadku hydraulik będzie musiał wywiercić otwory pod baterię, aby pomieścić wybraną przez Ciebie baterię wannową. Należy pamiętać, że tylko dwuotworowe baterie wannowe będą kompatybilne. Rzymskie baterie wannowe lub baterie, które wymagają trzech lub więcej otworów montażowych, nie mogą być stosowane ze względu na zakłócenia w rurze spustowej.

Wiercenia wanien naściennych

Choć dziś nie są one tak powszechne, jak w przeszłości, niektóre żeliwne wanny będą dostępne z wewnętrznymi wiertłami kranowymi. Te typy wanien będą posiadały wieniec obrotowy, identyczny z wieńcem walcowanym, oraz otwory na wewnętrznej ścianie wanny do montażu baterii ściennej. Wanny te będą dostarczane z nawierceniami wstępnymi o średnicy 33/8″ od otworu do otworu, co jest standardowym pomiarem dla tego typu baterii.

Personalizuj i dostosowuj

Dostępne są różne akcesoria do wolnostojących wanien, niezależnie od tego, czy ich zamiarem jest dodanie charakteru czy wygody. Popularnymi dodatkami są caddies wanienki, niektóre z nich posiadają stojak do czytania lub uchwyt na kieliszki do wina, które pomagają w relaksie. Dla wygody, dostępne są również opcje caddy over-therim, które zawierają kosze na mydło lub uchwyty loofah. Foot coasters są świetnym dodatkiem do wanien z pazurkami, ponieważ pomagają chronić podłogę w łazience.
Dostępnych jest wiele różnych zestawów adaptacyjnych do wanien, które zawierają wiercenia kranowe na brzegu lub wewnętrznej ściance wanny, które przekształcą prysznic ręczny w tradycyjną głowicę prysznicową. Zestawy te są bardzo wygodne do dodania tradycyjnej głowicy prysznicowej do Twojej wanny.

Dodanie systemu masażu powietrznego do wanny akrylowej lub żywicznej tworzy luksusową, przypominającą spa atmosferę i zapewnia wiele korzyści dla zdrowia hydroterapeutycznego. Małe dysze powietrzne, zwane również bąbelkami, są instalowane w podstawie wanny. Silnik dmuchawy systemu powietrznego będzie zawierał element grzewczy, który utrzyma wodę w temperaturze pokojowej. Wodoodporny pilot zdalnego sterowania umożliwia sterowanie prędkością obrotową i funkcjonalnością silnika z wnętrza wanny, co zapewnia maksymalny relaks.

Signature Hardware oferuje również możliwość malowania na zamówienie na zewnątrz wanny akrylowej i żeliwnej, która posiada walcowaną obręcz. Jest to świetna opcja, jeśli myślisz o dopasowaniu kolorów do istniejącego wystroju. Dla zapewnienia trwałości, wanny powinny być pomalowane minimum dwoma warstwami zewnętrznej akrylowej farby lateksowej w wykończeniu satynowym lub półpołyskowym.

16 komentarzy

 1. Zły rozmiar brodzika, wanny, umywalki? Poznaj najpopularniejsze rozmiary wyposażenia łazienki. Łazienka czy toaleta to dwa pomieszczenia w domu albo w mieszkaniu, które szczególnie trudno jest odpowiednio zaaranżować. Na czym polegają te trudności? Jakie są najczęstsze błędy w aranżacji? A przede wszystkim – jak dobrać rozmiar wanny, kabiny prysznicowej albo brodzika do łazienki i w ogóle jaki mamy wybór w tym zakresie? https://deco-arte.pl/zly-rozmiar-brodzika-wanny-umywalki-poznaj-najpopularniejsze-rozmiary-wyposazenia-lazienki/

 2. Zakup Prysznicu – Rozmiar, Rodzaje, Drzwi. Higiena ciała jest bardzo ważnym elementem ludzkiego życia i dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. Kabina prysznica powinna znaleźć się obowiązkowo w każdej łazience. Oczywiście niektórzy ludzie preferują kąpiel w wannie, jednak niektóre kabiny posiadają specjalne brodziki, które są w kształcie wanny. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ umożliwia zarówno wzięcie szybkiego prysznicu jak i długiej kąpieli. http://premiumusa.pl/zakup-prysznicu-rozmiar-rodzaje-drzwi.php

 3. Prysznic czy wanna? Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie będzie bardziej wygodne i praktyczne? Cóż w wielu przypadkach najlepiej by było skorzystać z zalet jednego i drugiego rozwiązania, jednak niestety niewiele osób może skorzystać z takiej możliwości. Co więc wybrać mając ograniczoną przestrzeń – wannę czy prysznic? http://tanialaziekablog.bloggg.pl/

 4. Homebook to platforma, która podpowiada jak krok po kroku stworzyć wymarzony dom. Pod jednym adresem znajdziesz ofertę większości sklepów i marek wnętrzarskich, zainspirujesz się stylowymi aranżacjami oraz skonsultujesz swoją wizję z projektantem wnętrz. https://www.homebook.pl/profil/1235842/massi-pl

 5. Urządzamy łazienkę. Wygodna wanna czy funkcjonalny prysznic? Oto jest pytanie. Urządzenie małej łazienki to ogromne wyzwanie. Musimy zdecydować czy naszej łazience znajdzie się wanna, czy prysznic. Jeżeli dobrze, wykorzystamy dostępny metraż łazienka, będzie ładna, funkcjonalna i wygodna. To miejsce, gdzie powinniśmy się czuć komfortowo. https://tanialazienka00.livejournal.com/

 6. Wyposażenie łazienki – jak wybrać właściwie? Przy budowaniu czy remoncie takiego pomieszczenia, jakim jest łazienka, pojawia się wiele problemów czy wyborów, z którymi trzeba się zmierzyć. Jednym z nich jest decyzja, czy umieścić w niej prysznic, czy ma to być jednak wanna a może jedno i drugie? By znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji, dobrze jest rozważyć plusy i minusy danego urządzenia. https://tanialazienka00.weebly.com/

 7. Czy duża łazienka będzie tańsza niż mniejsza? Wydawać by się mogło, że remont łazienki o większej przestrzeni będzie znacznie droższy, niż tej o niewielkich wymiarach. Czy tak jest w istocie? Być może na położenie kafelków i wykończenie płaszczyzn wydamy więcej, jednakże reszta wykończenia wcale nie jest tak oczywista. Małe pomieszczenia wymagają czasem znacznie bardziej skomplikowanych rozwiązań, aby zmieściło się wszystko, co zaplanowaliśmy. W dużych tego rodzaju działanie jest znacznie prostsze, bo po prostu zmieści się wszystko i całą przestrzeń można dopasować do armatury, mebli i akcesoriów dostępnych w sklepach, bez potrzeby angażowania się w zakup mebli na specjalny wymiar, co często generuje znacznie wyższe koszta. http://www.cleanteam.com.pl/czy-duza-lazienka-bedzie-tansza-niz-mniejsza/

 8. Aranżacja łazienki – na co zwrócić uwagę? Łazienka jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Jest również bardzo kosztowna. Wybór grzejników, lustra, zlewozmywaka, czy wanny ma wpływ na funkcjonalność oraz estetykę pomieszczenia. Czy zdecydować się na klasyczne rozwiązania czy warto poszukać głębiej i pomyśleć o rozwiązaniach ponadczasowych i nieoczywistych? http://www.jakumamy.org.pl/aranzacja-lazienki-zwrocic-uwage/

 9. Jak urządzić łazienkę? Czy zastanawiałeś się kiedyś jak urządzić łazienkę? Wydawałoby się to proste, mały metraż, a więc mało przestrzeni do zagospodarowania, raz, dwa i po sprawie. Im dłużej jednak zagłębiasz się w tematykę dekorowania i urządzania łazienki, tym więcej dylematów się pojawia i tym bardziej nie wiadomo, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. https://tanialazienkablog01.blogi.pl/wpis,jak-urzadzic-lazienke-.html

 10. NIEZBĘDNE AKCESORIA DO ŁAZIENKI. Nie ulega wątpliwości, że współczesna łazienka powinna być nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. Dlatego tak ważne jest, aby nabywając różnorodne sprzęty oraz przybory do łazienki zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na praktyczne zastosowanie. W jakie akcesoria zawsze warto się wyposażyć? http://www.alergis.pl/?p=318

 11. URZĄDZANIE ŁAZIENKI KROK PO KROKU. Jeśli remont odbywa się w danym mieszkaniu po raz kolejny, sprawa jest dużo prostsza: właściciele mniej więcej wiedzą już, co było dobrym rozwiązaniem, a co kompletnie się w ich przypadku nie sprawdziło. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które remontują się po raz pierwszy. Na co koniecznie zwrócić uwagę urządzając łazienkę? http://redmachine.pl/index.php/2020/06/19/urzadzanie-lazienki-krok-po-kroku/

 12. Jak Dopasować Wannę Wolnostojącą Do Łazienki? Kiedyś – znajdowały się właściwie w każdej łazience. Później zostały wyparte przez rozmaite, zabudowane modele, a także prysznice. Mnogość wyboru w zakresie wanien wolnostojących sprawia, że nie do końca wiadomo, jak podjąć najlepszą decyzję. Jak dopasować wannę do łazienki? http://parkswiatla.pl/jak-dopasowac-wanne-wolnostojaca-do-lazienki.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code