Jak prać ubrania ręcznie 2023

Jak prać ubrania ręcznie

Większość pralek posiada opcję prania delikatnego lub ręcznego, ale czasami najlepsze rezultaty daje pranie ręczne niektórych rodzajów odzieży. Zawsze sprawdzaj wskazówki na metce. Jeśli na metce jest napisane „tylko czyszczenie chemiczne”, unikaj prania w domu. Jeśli na metce jest napisane „czyszczenie chemiczne”, warto spróbować prania ręcznego. Przed praniem sprawdź, czy tkanina nie straciła koloru na małym, niewidocznym miejscu.

Przedmioty takie jak delikatna bielizna, wełniane swetry i jedwabne bluzki mogą zachować swój kolor i kształt najlepiej, gdy są prane ręcznie. Jedwabne ubrania nie powinny być prane ręcznie, jeśli są jaskrawo kolorowe, wzorzyste lub ciemno barwione, ponieważ barwniki mogą krwawić.

Jak prać odzież ręcznie

Krok 1

Przeczytaj etykietę odzieży, aby zapoznać się z konkretnymi zaleceniami dotyczącymi produktu. Następnie wybierz odpowiedni detergent. Jeżeli nie ma etykiety, wybierz łagodny detergent lub płyn do prania.

Krok 2

Napełnij małą wannę lub zlew wodą o temperaturze zalecanej na metce. Jeżeli nie ma etykiety pielęgnacyjnej, wybierz wodę chłodną lub letnią. Dodaj około łyżeczki detergentu. Więcej detergentu może być potrzebne, jeżeli pierzesz ręcznie duży przedmiot lub kilka przedmiotów.

Krok 3

Zanurz ubranie w wodzie z mydłem i namocz. Delikatnymi ruchami przepłucz przedmiot przez zmoczoną wodę. Unikaj szorowania lub skręcania, które mogą rozciągnąć lub uszkodzić tkaninę. Delikatnie przetaczaj odzież przez zmoczoną wodę, aż będzie czysta.

Krok 4

Opróżnij zlew lub wannę i ponownie napełnij je chłodną wodą do płukania. Przepychaj odzież w wodzie w górę i w dół, aż całe mydło zostanie usunięte. Jeżeli nie jesteś pewien, powąchaj ubranie, aby upewnić się, że nie ma już zapachu. W razie potrzeby powtórz proces z użyciem czystej wody.

Jak suszyć odzież praną ręcznie

Krok 1

Delikatnie wyciśnij nadmiar wody z ubrania. Nie wykręcaj ani nie wyżymaj rzeczy, ponieważ może to rozciągnąć włókna i zniszczyć tkaninę.

Krok 2

Na płaskiej powierzchni połóż czysty, suchy, biały ręcznik kąpielowy, który został wyprany kilka razy, aby usunąć kłaczki. Połóż dopiero co wyprane ubranie na ręczniku, nadając mu kształt. Zwiń ręcznik, umieszczając odzież w ręczniku. Delikatnie naciśnij na zwinięty ręcznik, aby zachęcić do wchłonięcia wody. Powtórz czynność z innym czystym, suchym ręcznikiem, jeżeli pierwszy zostanie nasączony.

Krok 3

Postępuj zgodnie z instrukcjami na metce odzieży dotyczącymi zmiany kształtu i suszenia. Jeżeli nie ma metki, należy położyć wypraną odzież na czystym, suchym, białym ręczniku rozłożonym na płaskiej powierzchni, która jest odporna na wilgoć. Od czasu do czasu należy odwrócić ubranie i w razie potrzeby wymienić wilgotny ręcznik na suchy. Delikatną bieliznę suszyć na powietrzu na stojaku do suszenia. Jeśli wysuszone ubranie jest pomarszczone, sprawdź na etykiecie pielęgnacyjnej, czy temperatura prasowania jest odpowiednia, a jeśli to konieczne, delikatnie wyprasuj ubranie, aby je wykończyć. Jeśli nie ma metki, przed prasowaniem należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu.

Linki zewnętrzne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code