Renowacja wanny akrylowej. Jak samodzielnie naprawić wannę akrylową?

Renowacja wanny akrylowej. Jak samodzielnie naprawić wannę akrylową?

Wanny akrylowe to lekkie i niedrogie konstrukcje, które zyskały sobie wielu zwolenników. Takie wanny mają jednak jedną zasadniczą wadę. Jest nią relatywnie niska wytrzymałość. Akryl jest stosunkowo podatny na zarysowania, których naprawa nie jest tak prosta, jak w przypadku wanien emaliowanych. Są jednak na to sposoby. W jaki sposób samodzielnie dokonać podstawowych napraw wanny akrylowej?

Popularność wanien akrylowych – ich zalety i wady

Wanny akrylowe popularne są z wielu powodów. Po pierwsze jest to cena. Już od długiego czasu wanny tego rodzaju można kupić znacznie taniej niż wanny wykonane z innych materiałów. Akryl jako materiał jest również bardzo lekki i pozwala na wykonanie wanien według dowolnego projektu. Stąd właśnie popularność tego materiału w produkcji wanien narożnych i tych o nieco mniej popularnych wymiarach – na przykład wanien do bardzo małych łazienek. Zaletą akrylu jest również fakt, że jest on przyjemny w dotyku. Materiał jest znacznie gorszym przewodnikiem ciepła niż żeliwo, czy stal, a więc kąpiel w wykonanej z niego wannie jest o wiele bardziej komfortowa.

Akryl ma jednak również swoje słabe strony. Przede wszystkim jest to podatność na zarysowania. Każdy użytkownik takiej wanny stara się raczej zachować ostrożność, ale w końcu przychodzi moment, w którym na wannie pojawiają się pierwsze rysy. Uderzenia ciężkimi przedmiotami (na przykład przypadkowe upuszczenie czegoś do wanny) mogą powodować również większe ubytki – takie, jak na przykład pęknięcia. Czy to koniec życia wanny. Jak się okazuje nie musi tak być. Nawet duże uszkodzenia mogą zostać naprawione?

Rysy na wannie – jak się ich pozbyć?

Naprawa wanny akrylowej, na której pojawiły się rysy nie jest trudna. Należy jednak dysponować odpowiednimi narzędziami i środkami. Na początku okolice rys należy jak najdokładniej wyczyścić. Można zastosować do tego dowolny środek czyszczący – ważne, aby miejsce było dokładnie oczyszczone ze wszelkich zabrudzeń. Następnym krokiem jest szlifowanie rysy i miejsca wokół niej papierem średnim. Zaczyna się od papieru o grubszej gramaturze, a później przechodzi do coraz drobniejszego. Kiedy rysa przestaje być już w jakikolwiek sposób widoczna, a powierzchnia wanny jest gładka, należy ją wypolerować. Używa się do tego pasty polerskiej przeznaczonej do wanien akrylowych.

Większe uszkodzenia – czy naprawa jest możliwa?

Większe uszkodzenia – czy naprawa jest możliwa?
Większe uszkodzenia – czy naprawa jest możliwa?

O wiele większym problemem są większe uszkodzenia wanny. Jednak nawet jeśli wydawałoby się, że nic nie da się już zrobić, warto podjąć się próby naprawy. Akryl jest tworzywem bardzo plastycznym, które przy zastosowaniu odpowiednich technik i środków można przywrócić do wyjściowego stanu. Potrzebne będzie do tego kilka rzeczy. Po pierwsze środki czyszczące i odtłuszczające. Po drugie konieczny jest płynny akryl, wraz z przeznaczonym do niego utwardzaczem. Można go kupić w wyspecjalizowanych sklepach, a także niektórych salonach, które oferują wanny akrylowe. Oprócz tego będą potrzebne papiery ścierne o różnych gramaturach i odpowiednia pasta polerska (przeznaczona do akrylu).

Jak odnowić wannę akrylową, na której pojawiły się duże uszkodzenia?

Metoda działania jest następująca:

Na początku miejsce uszkodzenia i okolice należy bardzo dokładnie wyczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń i osuszyć. Później trzeba je równie dokładnie odtłuścić. Można używać do tego celu dedykowanych środków, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły aceton (na przykład zmywacz do paznokci). Kiedy miejsce uszkodzenia jest już czyste i odtłuszczone można przystąpić do kolejnego etapu. Na uszkodzenie nakłada się płynny akryl, wraz z utwardzaczem, w taki sposób, żeby całe zostało nim dokładnie przykryte, a płynny akryl dokładnie wypełnił ubytek. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Jeżeli podczas pracy do naprawianego miejsca dostaną się jakiekolwiek zanieczyszczenia, może to zepsuć finalny efekt. Po nałożeniu akrylu należy odczekać jakiś czas. Zależy on od konkretnego preparatu – najczęściej będzie to kilka godzin. Dalej postępuje się tak samo, jak w przypadku szlifowania rys. Coraz drobniejszym papierem ściernym doprowadza się miejsce do oryginalnej gładkości, a na końcu dokładnie poleruje. W ten sposób naprawiona wanna może odzyskać wygląd i wytrzymałość, którą miała w momencie zakupu.

Renowacja wanny akrylowej

Renowacja wanny akrylowej
Renowacja wanny akrylowej

Jeżeli wanna akrylowa jest używana bardzo długo, a zwłaszcza jeżeli nie była przez ten czas odpowiednio zadbana, może dojść do sytuacji w której duża jej powierzchnia jest pokryta drobnymi rysami. Aby odzyskać jej dobry wygląd warto pokusić się o próbę renowacji. Postępuje się tu tak samo, jak w przypadku szlifowania pojedynczych rys, z tym że działania wykonuje się na całej wannie. Aby przyspieszyć pracę, zamiast szlifować ręcznie można spróbować użyć szlifierki. Należy jednak zachować dużą ostrożność, oraz używać szlifierki na niewielkich obrotach i delikatnych tarcz ściernych, gdyż w ten sposób można wannę łatwo uszkodzić. Prawidłowo wykonana renowacja wanny akrylowej pozwala na odzyskanie dobrego wyglądu wanny.

25 komentarzy

 1. Pod koniec długiego, ciężkiego dnia nie ma nic lepszego od relaksującej kąpieli bąbelkowej. Ale aby cieszyć się tą przyjemnością w wannie, potrzebujesz czystej przestrzeni, w której naprawdę chcesz się zanurzyć. Rdza, brud i pęknięcia mogą szybko zmienić twoją relaksującą oazę w wielki koszmar, ale wielu z nas odkłada projekty renowacji wanien, ponieważ są w pewnym sensie przytłaczające.

 2. Istnieje mnóstwo różnych materiałów, z których możesz wybierać, wybierając nową wannę, z których najbardziej popularną jest akryl. Największymi cechami wanien akrylowych są ich niewielka waga, łatwość instalacji, łatwe do naprawy wykończenie i stosunkowo niższy koszt. I dlatego takie wanny są na całym rynku. Trudne jest tutaj przejrzenie wszystkich najlepszych wanien akrylowych i wybranie tej, która najbardziej Ci odpowiada.

 3. Jeśli spędziłeś trochę czasu, oglądając zdjęcia wystroju domu w internecie, z pewnością spowolniłeś przewijanie, aby stuknąć dwukrotnie lub zapisać zdjęcie pięknej wanny. Niezależnie od tego, czy jest to urocza wanna z łapami, wolnostojąca wanna przed oknem z niesamowitymi widokami, czy po prostu naprawdę godna pozazdroszczenia konfiguracja kąpieli bąbelkowej ze świecami nadającymi nastrój, dobre zdjęcie z wanny stało się matcha latte wystroju domu w mediach społecznościowych. W tej chwili możesz myśleć, że tego potrzebujesz, ale czy naprawdę?

 4. Warto rozpocząć transformację swojej łazienki. Codzienne użytkowanie przez długie lata może pozostawić zauważalne ślady zużycia na wannie lub pod prysznicem, nawet przy częstej pielęgnacji i czyszczeniu. Jeśli masz już dość przestarzałej wanny lub prysznica, potrzebujesz dodatkowej dostępności lub funkcji bezpieczeństwa, albo po prostu chcesz zaktualizować wygląd swojej przestrzeni, szybka, trwała przebudowa wanny i prysznica będzie najlepszym rozwiązaniem.

 5. Każdy nowy poranek zaczyna się od łazienki, której wygląd może ustawić nastrój na cały dzień. Po długim, pracowitym dniu możesz się zrelaksować i cieszyć. Ta jedna rzecz – pożółkła wanna, składane płytki lub wystające rury mogą zepsuć nam humor. Jak więc wyposażyć łazienkę, aby dawała tylko pozytywne wrażenia? Dziś projektanci wybierają nowoczesne style i eklektyzm. Ale oczywiście każdy dokonuje własnego wyboru.

 6. XXI wiek to czas, w którym doceniamy w pełni każdą wolną chwilę. dlatego też mając w perspektywie dłuższy weekend naprawdę chętnie go wykorzystujemy. Jak można spędzić w naprawdę niezapomniany sposób długi weekend? O tym będzie właśnie mowa poniżej.

 7. 5 skutecznych sposobów na bieżące finansowanie rozwoju firmy. To rozwiązanie, które najczęściej przychodzi do głowy przedsiębiorcom planującym inwestycje w rozwój firmy. Oferta banków jest szeroka, a obecnie niskie stopy procentowe powodują, że również cenowo kredyt wydaje się stosunkowo dostępny. Niestety, rozwiązanie to ma również wady

 8. Większość z nas lubi podróżować. Zastanawiamy się, jakie hotele będą najlepsze, szukamy dobrych okazji jeżeli chodzi o loty czy przejazdy. W dzisiejszych czasach poznawanie świata i tego, co nam do zaoferowania może być bardzo łatwe oraz niezbyt kosztowne. O czym warto pamiętać, planując podróże? Na początek warto wiedzieć w jaki sposób najlepiej podróżować. Każdy z

 9. Piękne mieszkanie jest czymś, o czym marzy wiele osób. Idealna łazienka, przytulny salon czy funkcjonalna kuchnia to coś, czym chciałby się pochwalić każdy z nas, szczególnie w czasach, gdy projektowanie wnętrz zyskuje coraz większą popularność. Na pewno warto zastanowić się w jaki sposób można osiągnąć ten cel i od czego zacząć. Nie każda osoba zna się na projektowaniu wnętrz, na pewno warto więc zastanowić się nad tym tematem.

 10. W dzisiejszych czasach dom i mieszkanie to już nie tylko miejsce, do którego wracamy z pracy i spędzamy czas z rodziną. Dzięki coraz większej popularności tematu projektowania wnętrz, coraz więcej uwagi zwracamy na wyposażenie łazienki, meble do salonu, dodatki czy obrazy. Wnętrze naszego domu musi być funkcjonalne, piękne i zapewnić nam dogodne warunki do odpoczynku, pracy czy spotkań ze znajomymi. W jaki sposób to osiągnąć?

 11. Każdy ma inne wymagania i wyobrażenia swojej wymarzonej łazienki. Jedni koniecznie chcą, by w łazience był prysznic. Inni nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. Wybór idealnej wanny, wbrew pozorom, nie jest łatwy. Wanny dzielą się na kilka rodzajów. Jaki rodzaj wanny będzie dla nas najlepszy?

 12. 5 oryginalnych pomysłów na dekorację łazienki, które sprawdzą się również u Ciebie. Urządzanie łazienki jest sporym wyzwaniem. To niewielkie zazwyczaj pomieszczenie wymaga od nas nie tylko starannego dobory mebli, ale i dekoracji. Ważna jest tu trwałość, odporność na wilgoć oraz wysokie temperatury, ważna jest też elegancja. Jak zatem ozdobić to wnętrze? Oto kilka oryginalnych pomysłów na dekorację łazienki. http://houseofsolutions.pl/5-oryginalnych-pomyslow-na-dekoracje-lazienki-ktore-sprawdza-sie-rowniez-u-ciebie/

 13. Ile kosztuje remont małej łazienki w mieszkaniu? Łazienka wymaga odnowienia? Remont łazienki bardzo często zalicza się do jednych z najdroższych remontów w domu. Ile trzeba zapłacić za nowe płytki łazienkowe? Jak dużo kosztują sanitariaty, w tym kabina prysznicowa lub wanna, umywalka i toaleta? Jakie jeszcze koszty należy ponieść w związku z remontem łazienki? Przeliczymy dziś koszt remontu łazienki wraz z specjalistami http://wyposazenie-lazienki.edu.pl/ile-kosztuje-remont-malej-lazienki-w-mieszkaniu/

 14. Prysznic – modele, montaż, cena. Żeby wybrać odpowiednią kabinę prysznicową trzeba wziąć najpierw pod uwagę powierzchnię łazienki, jaką mamy do dyspozycji oraz jej rozmiar. Warto także pamiętać o osobistych preferencjach osób, które będą korzystać z łazienki. http://opieks.pl/prysznic-modele-montaz-cena.html

 15. Pierwsze wspólne mieszkanie. Następstwem długiego związku jest oczywiście zamieszkanie razem. Co za tym idzie, para podejmuje się oglądania szeregu mieszkań. I tutaj pojawiają się pytania. Czy w centrum? Czy może blisko parku? Kawalerka czy jednak coś większego? To tylko podstawowe kwestie, które trzeba rozstrzygnąć. https://lazienkiswiat.tumblr.com/

 16. Aby oszacować wartość strony internetowej, siteprice.org oblicza za pomocą własnego, unikalnego algorytmu. Jeśli chcesz sprzedać lub kupić stronę internetową, prawdopodobnie musisz wiedzieć, że „jaka jest szacowana wartość strony” i ją wycenić. Przykładową wartość strony znajdziesz tu https://www.sitelike.org/similar/tanialazienka.com/

 17. Prysznic czy wanna? Czyli, dylematy małych przestrzeni. Urządzanie łazienki stawia przed nami sporo wyzwań i możliwości. Oczywiście, gdyby nasz metraż oraz fundusze były z gumy, zapewne wybór mebli, ceramiki i dodatków ograniczałaby jedynie nasza wyobraźnia. http://tanielazienki00.bloggg.pl/

 18. Jak dobrać prysznic do łazienki? prysznicRemontujesz łazienkę i wybór padł na wymianę klasycznej wanny na wygodny prysznic? Jeśli zastanawiasz się, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy, przeczytaj ten artykuł.https://cutt.ly/rucaILg

 19. Jak właściwie dobrać szafkę pod umywalkę? Dobrze zaprojektowana łazienka, zarówno pod względem estetycznym, jak i ergonomicznym ma bardzo duży wpływ na komfort wykonywania codziennych zabiegów higienicznych. Niezwykle ważne jest tu między innymi prawidłowe zaprojektowanie strefy umywalkowej, niezależnie od tego, czy prowadzony jest tylko remont łazienki czy powstaje ona całkowicie od podstaw. http://michalek.net.pl/jak-wlasciwie-dobrac-szafke-pod-umywalke/

 20. Co zrobić, by łazienka była funkcjonalna i estetyczna? Łazienka to miejsce w domu, które powinno być eleganckie, ale i funkcjonalne. Rano, gdy pędzimy do pracy potrzebujemy praktycznych rozwiązań, które ułatwią wykonywanie porannych czynności. Wieczorem chcemy odpocząć i zrelaksować się po trudach dnia w eleganckiej przestrzeni. Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę? https://www.galanterios.pl/co-zrobic-by-lazienka-byla-funkcjonalna-i-estetyczna.php

 21. Wyposażenie łazienki w naszym domu. Każdy z nas pragnie czuć się w swoim domu zarówno komfortowo, jak również swobodnie w swoim mieszkaniu. Podczas budowy kluczowe jest zaprojektowanie domu, tak aby jak najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń. Należy dokładnie przemyśleć wybór wyposażenia domu, ponieważ często zmiany mogą być bardzo kosztowne lub niemożliwe. http://tanialazienkablog.bloggg.pl/2020/06/17/wyposazenie-lazienki-w-naszym-domu/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code