Malowanie na szkle

Jak malować szkło?

Zastanawiasz się jak i czym malować szkło? Sztuka ta jest znacznie łatwiejsza niż mogłoby się to wydawać. Kilka prostych środków oraz narzędzi pozwoli Ci na ozdobienie każdej szklanej powierzchni. Zanim jednak zabierzesz się do malowania koniecznie musisz zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami oraz zasadami malowania szkła.

Malowanie na szkle to sztuka, która praktykowana jest od około XIV wieku. Na początku przede wszystkim wykorzystywało się ją do ozdabiania przestrzeni kościołów. Jednak kiedy w Europie w  XVI zaczęły powstawać huty szkła, dekoracje na szkle dodatkowo zyskały na popularności. Zaczęto wykorzystywać ją do zdobienia wazonów, szklanych tac, szklanek, a nawet do tworzenia obrazów na szkle. Jak i czym malować szkło? Odpowiadamy.

Przygotowanie powierzchni

Przygotowanie powierzchni
Przygotowanie powierzchni

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych powierzchni, szkło też wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego zanim przystąpisz do malowania na szkle upewnij się, że jego powierzchnia jest czysta, sucha i odpowiednio odtłuszczona. Jeśli nie posiadasz w domu specjalnych środków przeznaczonych do odtłuszczania szklanych powierzchni możesz też przemyć je alkoholem. Po odpowiednim oczyszczeniu i osuszeniu szkła należy nanieść na szkło odpowiedni podkład, który nada naszej pracy trwały efekt.

Czym malować szkło – narzędzia i farby

Czym malować szkło – narzędzia i farby
Czym malować szkło – narzędzia i farby

Jeśli dopiero planujesz rozpocząć swoją pracę z malowaniem szkła powinieneś wyposażyć się w kilka niezbędnych narzędzi, które znacznie ułatwią Ci całą pracę. Będą to przede wszystkim pędzle o różnej wielkości, które pozwolą Ci na odmalowanie wybranego wzoru, a następnie jego szybkie wypełnienie. Mniejsze pędzle przeznaczone są do wykonywania dokładniejszych wzorów, a duże pozwolą zaoszczędzić czas w przypadku malowania większych powierzchni. Do zdobień możesz też wykorzystać gąbki o różnej porowatości oraz inne przedmioty, które pozwolą Ci na odciśnięcie faktury na farbie. Przygotuj też papierowy ręcznik lub szmatkę do ścierania mokrej farby oraz nożyk, który pozwoli na usunięcie zaschniętej farby.

Malowanie na szkle
Malowanie na szkle

Decydując się na zakup farb staniesz przed wyborem farb wodnych, rozcieńczalnikowych, transparentnych oraz kryjących. Dostępne są one zazwyczaj w tubkach lub słoiczkach. Wybierając farby umieszczone w tubkach pomyśl o zakupie odpowiedniej tacy do farb lub talerzyka, na który będziesz wyciskać odmierzoną farbę. Możesz też zdecydować się na zakup farby do szkła umieszczonej w opakowaniu z wygodnym aplikatorem, wtedy do wykonania prostych wzorów nie będziesz potrzebować pędzli. Do malowania szkła wykorzystuje się też uniwersalne emalia dostępne w formie sprayu. Sprawdzą się one w przypadku, gdy do malowania szkła będziesz wykorzystywać gotowe szablony.

Pracę nad malowaniem szkła rozpocznij od odpowiedniego zabezpieczenia stołu. Możesz to tego wykorzystać na przykład zwykłą folię malarską lub kartony z rolki, które kupisz w sklepach budowlanych. Dzięki temu unikniesz późniejszego sprzątania i zmywania wyschniętych farb.

Jak przenieść wzór na szkło?

Jak przenieść wzór na szkło?
Jak przenieść wzór na szkło?

Jeśli podczas malowania szkła nie chcesz korzystać z gotowych szablonów, możesz przenieść wzór na szkło samodzielnie. Przed rozpoczęciem do malowania najlepiej przygotować sobie projekt obrazka na kartce, a następnie przerysować go na szklaną powierzchnię. Drugą opcją jest możliwość skopiowania wzoru poprzez podklejenie go od spodu lub środka naczynia. Jeśli jednak okaże się to zbyt trudne można też skorzystać z odrysowania wzoru za pomocą kalki.

Zasady malowania szkła

Zasady malowania szkła
Zasady malowania szkła

Aby ułatwić Ci malowanie na szkle przygotowaliśmy kilka najważniejszych zasad, według których warto pracować:

 • Jeśli będziesz korzystać z farby rozcieńczalnikowe upewnij się, że pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane.
 • Dbaj o to aby rozprowadzać farbę równomiernie.
 • Jeśli chcesz wykonać ciekawe i niestandardowe wzory do malowania szkła poza pędzlami możesz wykorzystać na przykład patyczki higieniczne, waciki lub gąbeczki, którymi przetrzesz pomalowaną powierzchnię.
 • Zanim zaczniesz nanosić kolejną warstwę upewnij się, że poprzednia jest już sucha. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces możesz wykorzystać do tego na przykład suszarkę do włosów.
 • Jeśli podczas malowania pojawią się na szkle nieplanowane ślady farby usuń je po zaschnięciu przy pomocy nożyka.
 • Nie musisz kupować całej palety farb. Spokojnie możesz mieszać ze sobą różne kolory, aby osiągnąć wybrany odcień. Możesz to robić bezpośrednio na malowanym szkle lub skorzystać z pojemniczka lub palety do mieszania farb.
 • Korzystając z farb emulsyjnych rozważ nałożenie drugiej warstwy, która wyrówna kolor na szkle.
 • Jeśli do malowania wykorzystujesz farby do porcelany, pamiętaj aby malowane nią przedmioty po wyschnięciu wypalić w piekarniku.
 • Na pomalowane szkło warto nanieść bezbarwną warstwę utwardzającą, która zwiększy trwałość farby.
 • Pamiętaj, że możesz malować każdą szklaną powierzchnię. Nie muszą to być tylko drobne przedmioty. Na szkle możesz namalować całe obrazy, które potem powiesisz w swoim domu. Przy pomocy farb możesz też ozdobić stary, szklany stolik do kawy. Przy tego typu pracach ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

6 komentarzy

 1. Jako dzieci robiliśmy widoczki. To była fajna zabawa. W dzisiejszych czasach dzieci tego nie znają. A może tak pomalować z nimi obrazki na szybkach i pokazać jak robi się widoczki:) Taki pomysł na zabawę i dla małych i dużych dzieci!

 2. Każdego informatyka czy programistę da się rozpoznać. To ludzie jak każdy inny, jednak świat w którym funkcjonują jest nieco hermetyczny. A gdyby tak powstały inicjatywy dedykowane tylko dla nich – ich życie zmieniłoby się zupełnie!!!

 3. Aby dobrze czuć się w danym wnętrzu ważny jest każdy detal wyposażenia, kolory itp. Minimalizm, a za razem odrobina dodatków nadających klimat to podstawa. Ciepłe kolory, delikatny akcent kwiatowy nadają klimatu, w którym chce się przebywać!!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.