10 rzeczy, które musisz wiedzieć, przed zakupem mieszkania 2023

10 rzeczy, które musisz wiedzieć, przed zakupem mieszkania

Kupno mieszkania lub apartamentu jest nieco bardziej skomplikowane niż kupno domu, z kilku powodów! Jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, więc ważne jest, aby upewnić się, że zadajesz właściwe pytania, kiedy idziesz oglądać swój potencjalny nowy pad. Oto kilka z naszych najczęściej zadawanych pytań, aby pomóc Ci w międzyczasie!

Czy jest różnica między nieruchomościami na wolnym i dzierżawionym terenie?

Nieruchomość na wolnym rynku to taka, w której jesteś właścicielem domu (cegły i zaprawy) i ziemi, na której jest zbudowany, w przeciwieństwie do nieruchomości w leasingu, gdzie kupujesz prawo do zajmowania nieruchomości, która siedzi na ziemi – lub w budynku – który należy do kogoś innego (dzierżawca). Mieszkania są dzierżawione, ponieważ dzielą Państwo budynek z innymi ludźmi, podobnie jak wszystkie nieruchomości będące przedmiotem współwłasności, które dzielą Państwo ze spółdzielnią mieszkaniową. Dzierżawa jest umową pomiędzy stronami, która musi być sprawdzona przez prawnika, co sprawia, że dzierżawa jest bardziej skomplikowana prawnie (i kosztowna) niż dzierżawa na zasadzie własności swobodnej.

Ile czasu pozostało do końca wynajmu?

W przypadku leasingu nieruchomości, kupują Państwo prawo do mieszkania w tej nieruchomości przez określony czas, który może wynosić dowolną ilość do 999 lat. W miarę upływu czasu i zmiany właściciela, wartość ta ulega zmniejszeniu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak długo pozostało się w leasingu, a prawnik sprawdzi to dla Ciebie. Pożyczkodawcy hipoteczni zazwyczaj nalegają, aby nieruchomości miały co najmniej 70 lat pozostałej dzierżawy, więc jeśli kupisz jedną z mniej niż 80 lat dzierżawy, możesz mieć trudności z jej sprzedażą za 5 do 10 lat. Rozszerzenie może kosztować kilka tysięcy funtów i zająć wiele tygodni, aby poradzić sobie z, więc jeśli dzierżawa jest na wyczerpaniu, należy spróbować naciskać, aby mieć go przedłużony przed zakupem.

Skąd będą Państwo wiedzieć, jakie są opłaty eksploatacyjne?

Musisz wiedzieć, ile czynszu gruntowego i opłat eksploatacyjnych zapłacisz za mieszkanie w danej nieruchomości i kto jest odpowiedzialny za ogólne naprawy wszelkich powierzchni wspólnych, abyś mógł odpowiednio zaplanować budżet. Co dokładnie obejmują opłaty eksploatacyjne i jak często koszty te są weryfikowane? Jest to regularny koszt, który będziesz musiał zapłacić, kiedy się wprowadzisz, więc nie chcesz, żeby cię to później zaskoczyło.

Czy można dokonywać jakichkolwiek zmian w nieruchomości?

Czy jesteś wolny, aby dokonać wszelkich zmian, które chcesz do nieruchomości, czy są ograniczenia? Jeśli tak, jakie są? Mogą to być ograniczenia od oczywistych (nie można usunąć ścian wewnętrznych) do bardziej subtelnych, takich jak upewnienie się, że zachowasz te same okna lub drzwi wejściowe. Jeśli masz jakieś większe plany dotyczące przebudowy mieszkania, sprawdź z prawnikiem, czy umowa najmu pozwala na takie zmiany. Być może będziesz musiał uzyskać pisemną zgodę od wynajmującego przed wykonaniem jakichkolwiek prac.

Kto jest odpowiedzialny za większe naprawy?

Twoje opłaty eksploatacyjne powinny obejmować koszty ogólnego utrzymania, ale mogą nie obejmować kosztów potencjalnie poważniejszych napraw, na przykład, jeżeli dach Twojego bloku wymaga rozległych prac. Jeśli konieczna jest duża naprawa, powinieneś wiedzieć, kto będzie za nią odpowiedzialny i jak zostaną podzielone koszty. Jest to ważne, ponieważ może to być coś, na co trzeba będzie przewidzieć budżet w przyszłości.

Jakie ograniczenia obowiązują w mieszkaniu?

W końcu będziesz mieć wolność własnego domu, ale czy wolno ci mieć zwierzęta? W niektórych mieszkaniach, nie wolno posiadać psa, a w innych, nie wolno odtwarzać muzyki po pewnym czasie. Agenci nieruchomości prawdopodobnie nie znają wszystkich ograniczeń, które wpływają na nieruchomość, więc należy poprosić adwokata, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia, które uniemożliwią Ci robienie czegokolwiek, co jest dla Ciebie ważne.

Czy istnieją jakieś ukryte problemy w okolicy?

Najprawdopodobniej spojrzałeś na lokalnym obszarze i czy ma to, co chcesz i potrzebujesz w pobliżu, ale są jakieś ukryte problemy z jego przeszłości i co jest planowane tam na przyszłość? Wyszukiwanie nieruchomości może być zamówiony przez adwokata i podkreślić takie rzeczy jak to, czy jest pozwolenie na budowę supermarketu nad drogą, lub czy nowy dom jest zbudowany na miejscu byłych kopalń lub kamieniołomów, które mogą zwiększyć szansę na otwór sinkhole na zewnątrz.

Czy będziesz mieć do czynienia tylko z wynajmującym, czy też z firmą zarządzającą?

W podobny sposób, jak w przypadku wynajmu, właściciel jest właścicielem nieruchomości, a oddzielna firma często zarządza nią dla nich. Będziesz miał do czynienia z tymi ludźmi regularnie, płacąc im opłaty za usługi i prosząc ich o naprawienie wszelkich problemów, które się pojawią, więc ważne jest, abyś wiedział, z kim będziesz miał do czynienia. Niezależnie od tego, czy jest to profesjonalna firma zarządzająca, czy osoba fizyczna, z którą będziesz miał do czynienia, musisz wiedzieć.

Jakie inne koszty są związane z transakcją?

Mogą pojawić się inne koszty, których nie da się przewidzieć na początku transakcji. Na przykład, firmy zarządzające mogą pobierać dodatkowe opłaty za zmianę ich zapisów, gdy nowa osoba dołącza lub opuszcza nieruchomość, oraz za opłaty administracyjne za dostarczenie informacji, które będą potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego. To może dodać kilkaset funtów na koszt przeprowadzki, więc warto budżetowania dla.

Gdzie się udać, jeśli potrzebujesz dalszej pomocy?

Podczas zakupu Twój prawnik odpowie na Twoje pytania, ale kiedy już będziesz w swoim nowym domu, ważne jest, abyś wiedział, gdzie możesz się udać po poradę. Rządowy Serwis Doradztwa ds. Najmu posiada szereg informacji dla najemców i wynajmujących, z których możesz skorzystać przed lub po przeprowadzce, by sprawdzić, czy wiesz, czego potrzebujesz.

Linki zewnętrzne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code